Wielka Fatra opis szlaku: Krížna- Ostredok- Chyžky.

Wielka Fatra jak Bieszczady

Zacznijmy od kilku ciekawostek. Park Narodowy Wielka Fatra to jeden z 9 parków narodowych na Słowacji. Założony został w 2002 roku, na istniejącym od 1973 roku Obszarze Chronionego Krajobrazu, co czyni go najmłodszym parkiem narodowym w tym kraju. Nasze pierwsze skojarzenie związane z Wielką Fatrą? Jesteśmy w Bieszczadach!

No dobra.. może nie pierwsze, a drugie. Żeby zobaczyć słowackie połoniny, musieliśmy bowiem przedrzeć się przez las, o czym przeczytacie niżej.

Tak czy siak, Wielka Fatra przypomina nam Bieszczady. Jeżeli lubicie takie klimaty, a do tego marzy się Wam wędrówka w towarzystwie nielicznych turystów to warto się wybrać.

Imielscy na Wielkiej Fatrze

Wielka Fatra: opis szlaku na najwyższy szczyt

Parking

Wędrówkę rozpoczynamy z miejscowości Liptovské Revúce na Słowacji. Nie ma tam oficjalnego parkingu gdzie można zostawić samochód. My zaparkowaliśmy pod restauracją Pohostinsvo Vyšná chociaż oficjalnie zgodnie ze znakiem, samochód można zostawić tam na 30 min.  Po drugiej stronie ulicy, przy skrzyżowaniu, widzieliśmy że samochody parkowały na trawie. Jest tam miejsce na maksymalnie 3 auta. 

Męczące podejście na szczyt Krížna

Początkowo idziemy zielonym szlakiem w kierunku szczytu Krížna przez Sucha Dolina. Trasa przez ok. 2 km prowadzi asfaltem i drogą szutrową. W pewnym momencie zauważycie rozwidlenie dróg gdzie stoi kolejny drogowskaz. Tutaj, skręcając w lewo, wchodzimy już na żółty szlak. Kilka kroków dalej zauważycie domek i żółty znaczek na słupie wysokiego napięcia. Ten fragment trasy może Was nieco zmylić, ale idźcie za znakiem w kierunku rzeki. Dalej obejdziecie dom i wejdziecie na leśną ścieżkę. 

Żółtym szlakiem docieramy na Vychodne Prasnicke Sedlo 920 m n.p.m. skąd zaczynamy wędrówkę czerwonym szlakiem. Ten kolor towarzyszy nam, aż do momentu w którym zaczniemy schodzić.

Podejście na szczyt Kriżna

Przez ponad godzinę wędrujemy lasem. Jest to najmniej przyjemna część całej trasy. Ścieżka pnie się praktycznie pionowo do góry, po czym schodzi w dół i znowu się pnie… i tak kilka razy. Na tym odcinku nie ma żadnych widoków, a miejscami połamane drzewa i zarośnięte fragmenty szlaku utrudniają przejście. Nie jest to może ekstremalnie trudna przeprawa, ale warto wziąć to pod uwagę planując wędrówkę po Wielkiej Fatrze.

Dobra wiadomość jest taka, że kiedy już wyjdziecie z lasu, piękne widoki wynagrodzą wszystko. Do kolejnego drogowskazu podążajcie za wydeptaną w trawie ścieżką. Co jakiś czas powinny pojawiać się oznaczenia szlaku na kamieniach. Przejdziecie przez Rybovskie Sedlo skąd, czeka Was jeszcze 55 min marszu na pierwszy szczyt. Widokowa trasa znowu pnie się do góry, ale tym razem malownicze krajobrazy Wielkiej Fatry zdecydowanie ułatwiają wędrówkę.

Wielka Fatra widoki

W drodze na najwyższy szczyt

Najprzyjemniejsza część wyprawy rozpoczyna się od szczytu Kriżna 1574 m n.p.m.

Po pierwsze ze szczytu rozciągają się piękne widoki m.in. na Małą Fatrę, Niżne Tatry, Wysokie Tatry, Tatry Zachodnie czy pasma górskie Słowacji. Po drugie od tego miejsca będziemy wędrować granią i podziwiać niezwykle malownicze zbocza Wielkiej Fatry.

Naszym zachwytom nie ma końca, czujemy się jak na bieszczadzkich połoninach. W trakcie wędrówki spotykamy tylko kilka osób, cały czas towarzyszą nam jednak różnobarwne motyle. Śmieje się, że te góry wyglądają tak jakby chciały żeby ktoś je pogłaskał 😉 

Wielka Fatra czy Bieszczady

W drodze na najwyższy szczyt mijamy jeszcze Frckov 1588 m n.p.m. Kolejnym punktem jest już Ostredok 1596 m n.p.m. czyli najwyższy, dwuwierzchołkowy szczyt Wielkiej Fatry.

Ostredok

Począwszy od pierwszego zdobytego szczytu cały czas wędrujemy czerwonym, widokowym szlakiem, który prowadzi granią. Na tym odcinku kompletnie nie czuć, że mamy już nogach sporo kilometrów. 

Ostatni szczyt Chyžky

Ponad 20 minut marszu od najwyższego szczytu Wielkiej Fatry, kończymy wędrówkę granią. Zaczynamy coraz bardziej schodzić w dół, wąską ścieżką. Pod stopami pojawiają się kamienie, jednak widoki towarzyszą nam nadal. Ostatnim ze szczytów, który zdobywamy jest Chyžky 1342 m n.p.m.

W tym miejscu decydujemy się na zejście żółtym szlakiem. Towarzyszy nam sielski widok na pasące się owieczki. Czeka nas jeszcze około 6,5 km marszu, z czego 2,4 km prowadzi przez las, a reszta po płaskiej nawierzchni. Na szczęście trasa przez las, nie jest tak stroma jak początkowe podejście. Schodząc można też schłodzić zmęczone stopy w płynącej obok szlaku rzece.

owce na Wielkiej Fatrze

Wielka Fatra schroniska

Na trasie, którą pokonaliśmy nie było ani jednego schroniska. W drodze na ostatni szczyt, widzieliśmy znaczek sugerujący, że w pobliżu znajduje się punkt z którego można nabrać wodę. Planując wyprawę zaopatrzcie się zatem w prowiant i inne potrzebne rzeczy.

Góry Słowacji a ubezpieczenie

Jeżeli wybieracie się na wędrówkę po słowackich szlakach, warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Akcje ratownicze na Słowacji, w przeciwieństwie do Polski są płatne. Nie są to duże koszty, a w razie wypadku mogą uratować nas od ponoszenia kosztów organizacji akcji ratunkowej.

Wielka Fatra rowerem

Nie będziemy się tutaj rozpisywać o szlakach rowerowych ponieważ osobiście nie testowaliśmy żadnego. Warto jednak wiedzieć, że jest taka możliwość. Trzeba przyznać, że szlaki Wielkiej Fatry są naprawdę popularne wśród miłośników dwóch kółek. Podczas naszej wędrówki spotkaliśmy chyba więcej rowerzystów niż piechurów. Jeżeli lubicie takie aktywności, polecamy zainteresować się tematem.

Jeżeli mimo wszystko chcielibyście pojechać w nasze polskie, prawdziwe Bieszczady to zapraszamy Was do wpisu poświęconemu temu miejscu.

Do poczytania!

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *