Wysoka w Pieninach.

Wysoka – najwyższy szczyt Pienin.

Dotąd Pieniny kojarzyły się mi głównie ze spływem przełomem Dunajca, przepiękną ścieżką rowerową dookoła Jeziora Czorsztyńskiego i Trzema Koronami. Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałam, że ich najwyższym szczytem jest należąca do Korony Gór Polski- Wysoka znana także pod nazwą Wysokie Skałki (1050 m n.p.m.). Człowiek uczy się całe życie 😉

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody razem ze znajomymi ruszyliśmy w trasę, żeby poznać i nacieszyć się pięknem tej mniej popularnej części Pienin. Wbrew przekonaniu wybrany przez nas szlak wcale nie należał do najłatwiejszych. Pieniny, są dużo niższe od Tatr Zachodnich, które ostatnio odwiedziliśmy, co wcale nie oznacza, że wędrówka to bułka z masłem 😉 Było kilka naprawdę stromych podejść. Jednak jak zwykle, wysiłek się opłacił. Mam nadzieję, że nasz krótki opis i kilka zdjęć zachęci Was do ruszenia na górski szlak, bo jak wiadomo, fotografie nigdy nie oddadzą tego, co można zobaczyć na żywo. Wysoka w Pieninach czeka na odkrycie.

Informacje praktyczne

  • Trudność szlaku określiłabym jako średnią, ponieważ jest kilka stromych podejść. Po deszczu na szlaku można utonąć w błocie, do tego kamienie są bardzo śliskie. Całkowita długość, łącznie z odbiciem na punkt widokowy, o którym pisze poniżej to około 18 km.
  • Samochód zostawić można na parkingu Homole, obok restauracji Szałas Homole. Koszt to 3 zł za pierwszą godzinę i 2,50 zł za każdą kolejną.
  • Na trasie nie ma schroniska, ale zarówno na początku, jak i na końcu trasy istnieje możliwość zakupu regionalnych serków w bacówkach. Na punkcie widokowym, który odwiedzimy na początku wędrówki, znajduję się również punkt gastronomiczny „Szałas Bukowinki”.

Opis szlaku prowadzącego na Wysoką

Wąwóz Homole

Wędrówkę na Wysoką, rozpoczynamy od przejścia klimatycznym Wąwozem Homole. Prowadzi przez niego przyjemna ścieżka, urozmaicona metalowymi mostkami.  W trakcie spaceru słychać szum płynącego potoku Kamionka i czuć obecność otaczającej nas przyrody. Warto zaznaczyć, że Wąwóz Homole jest ścisłym rezerwatem, dlatego zbaczanie z wyznaczonego szlaku jest niedozwolone.

Wychodząc z Wąwozu Homole, dochodzimy do rozwidlenia dróg skąd warto przejść się na punkt widokowy. Proponuje pójść w lewo, a później wrócić do tego samego miejsca przechodząc drogą obok Jameriskowej Skały. 

Wąwóz Homole

Punkt widokowy

Z punktu widokowego rozciąga się przepiękna panorama Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Widać również Lubań, który położony jest w paśmie Gorców. Zdecydowanie warto usiąść na chwilę na rozległej polanie i nacieszyć oczy pięknym górskim krajobrazem. 

W tym miejscu skorzystać można również z punktu gastronomicznego szałas „Bukowinki” lub zjechać kolejką liniową do Jaworek. 

bacówka "Bukowinki"

Tak jak pisałam wcześniej, aby ruszyć w dalszą trasę, wracamy do rozwidlenia szlaków, przechodząc obok 10 metrowej, wapiennej Jameriskowej Skały- nie sposób jej nie zauważyć. 

Najwyższy szczyt Pienin- Wysoka (1050 m n.p.m.)

Stąd zielonym szlakiem idziemy w kierunku najwyższego szczytu Pienin- Wysokiej. Szlak nie jest trudny techniczne, ale miejscami dosyć wymagający. Jest kilka stromych podejść, w trakcie których osoby z mniejszą kondycją mogą dostać zadyszki. Ścieżka jest jednak urozmaicona, prowadzi zarówno przez las, jak i przez porośnięte drzewami polany.

Zbliżając się do szczytu, między drzewami, po prawej stronie znajdują się też punkty widokowe, z których rozpościera się przepiękna panorama Tatr. 

Wysoka widok ze szczytu

Jak zwykle zachęcamy Was, aby w trasę wyruszyć rano, choćby dlatego, że na szczycie Wysokiej (1050 m n.p.m.) nie ma zbyt wiele przestrzeni dla turystów. Jest to natomiast bardzo widokowe miejsce więc nie ma się co dziwić, że każdy chce nacieszyć oczy górskimi panoramami. Ze szczytu Wysokiej podziwiać można widok na Góry Lewockie, Tatry, Pieniny, Gorce i Babią Górę. Wysoka w Pieninach należy do Korony Gór Polski, więc jeżeli zbieracie pieczątki, to na szczycie znajdziecie drewnianą budkę ze stemplem. 

Szczyt Wysoka Pieniny

Przełęcz Rozdziela (803 m n.p.m.) przez Wierchliczka (964 m n.p.m.)

Aby kontynuować proponowaną przez nas trasę, należy zejść ze szczytu Wysokiej i wrócić się kawałek tą samą drogą. Traficie na znak wskazujący kierunek Rozdziela (803 m n.p.m.). To niebieski szlak, który odbija w prawo. W trakcie wędrówki zdobędziecie także szczyt o nazwie Wierchliczka (964 m n.p.m.). Muszę przyznać, że pokonując ten fragment trasy można poczuć się jak w Bieszczadach.

Przełęcz Rozdziela
Rozdziela

Rezerwat „Biała Woda”

Ostatnim fragmentem wędrówki jest przejście żółtym szlakiem z Rozdziela do Rezerwatu „Biała Woda”. Rezerwat utworzony został w 1963 r. i zajmuje powierzchnię 34 ha. Jest to bardzo urokliwe miejsce, gdzie podziwiać można ciekawe formacje skalne oraz cieszyć się otaczająca nas fauną i florą.

Rezerwat Białej Wody

Na dzisiaj kończymy wędrówkę po Pieninach. Zachęcamy Was do wyjazdu w tamtejsze rejony i zdobycie Wysokiej.

Na naszym blogu znajdziecie również propozycję wycieczki na popularne Trzy Korony i Spływ Dunajcem.

Do poczytania!

Imielscy 😉

3 komentarze Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *