Beskid Żywiecki w wiosennym wydaniu nie przestaje nas zaskakiwać. Muszę przyznać, że niezwykle soczysta zieleń i górskie panoramy przyciągają jak magnes. Sporo osób narzeka na majową pogodę, a my staramy się korzystać z każdej słonecznej godziny i nieustannie wędrujemy po szlakach Beskidu Żywieckiego ciesząc się ciszą i niezwykłymi widokami.
Dzisiaj przychodzimy do Was z propozycją wędrówki na Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.).
Rycerzowa
Sam szczyt Wielkiej Rycerzowej jest aktualnie całkowicie zarośnięty karłowatym lasem, przez co nie ma już z niego żadnych widoków. Mimo tego, wybierając się na proponowany przez nas szlak, przekonacie się iż, otoczenie Rycerzowej jest jednym z najładniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Nie zabraknie rozległych polan i fenomenalnych widoków.
Wielka Rycerzowa to szczyt należący do tak zwanego Worka Raczańskiego czyli południowo-zachodniej części Beskidu Żywieckiego. Obejmuje on teren od Przełęczy Zwardońskiej po Przełęcz Ujsolską. Wiele szczytów należących do Worka Raczańskiego przekracza wysokość 1000 m n.p.m, a najwyższym z nich jest Wielka Racza (1236 m n.p.m.). Wędrując przez tę część Beskidu Żywieckiego, podziwiać można rozległe panoramy na Beskid Śląski i góry Słowacji z Małą Fatrą na czele. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie widać również Tatry.
Rycerzowa należy do najbardziej widokowych miejsc Worka Raczańskiego. Dlatego też zachęcamy Was do odwiedzenia tej części Beskidu Żywieckiego.
Wielka Rycerzowa mapa
Nasza dzisiejsza propozycja to ok. 10 km pętelka. Jedziemy do miejscowości Ujsoły do Doliny Danielki. W GPS wpiszcie sobie Ujsoły Danielka. Dolina ma ok. 7 km, które przejeżdżamy samochodem, do samego końca, aż skończy się droga. Jeżeli lubicie bardzo długie spacery to można oczywiście pójść na piechotę ponieważ sama Dolina Danielki jest urokliwym miejscem. Na końcu doliny, nie ma parkingu przystosowanego pod turystów, ale jest miejsce na zostawienie 3-4 samochodów.
Rycerzowa opis szlaku
Początkowo ruszamy niebieskim szlakiem, przez mostek w kierunku osiedla Młada Hora. Po około 10 minutach marszu częściowo drogą, częściowo przez las, dojdziecie do kierunkowskazu znajdującego się między domami. Wybierzcie czerwony szlak prowadzący na Małą Rycerzową 1h 15’.
Większość trasy biegnie przez las. Po drodze są miejsca gdzie trzeba uważnie przyglądać się oznaczeniom, tak żeby nie zgubić drogi. Trasa jest jednak całkiem przyjemna. Nie ma bardzo stromych podejść czy innych utrudnień technicznych.
Najbardziej zaskakujący jest moment, kiedy po godzinnej wędrówce nagle wychodzimy z lasu i otwiera się przed nami widok na piękną panoramę Beskidu Żywieckiego, gór Słowacji z Małą Fatrą na czele, a przy dobrej widoczności również Tatr polskich. Miejsce w którym jesteśmy to Mała Rycerzowa, nasz czerwony szlak łączy się tutaj z zielonym, którym będziemy później schodzić.
Idąc dalej nadal trzymamy się czerwonego szlaku z którego możemy odbić do bacówki lub od razu podejść nas szczyt Wielkiej Rycerzowej, a później wrócić do bacówki. Tutaj wybór zostawiamy Wam. Bacówkę i szczyt dzieli 15 minut drogi. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, sam wierzchołek Wielkiej Rycerzowej jest zalesiony. Mimo to warto podejść do tego miejsca.
Bacówka na Rycerzowej
Bacówka pod Rycerzową to położone na wysokości 1120 m n.p.m., niewielkie schronisko oferujące 33 miejsca noclegowe. W okresie letnim, obok bacówki można rozbić namiot. Kuchnia tego miejsca słynie z pysznych racuchów z sosem jagodowym. W sezonie czas oczekiwania na ten przysmak bywa długi, dlatego przed zamówieniem dania warto zapytać o czas oczekiwania.
Powrotny szlak
Początkowo wracamy tą samą trasą, jednak w miejscu gdzie wcześniej wyszliśmy z lasu wybieramy zielony szlak, który prowadzi przez Przełęcz Kotarz. Powoli zostawiamy rozległą, widokową polanę z której oprócz Beskidu Żywieckiego i Tatr, podziwiać można Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej, Pilska i Babiej Góry. Wchodzimy w las, gdzie z Przełęczy Kotarz, niebieskim szlakiem dochodzimy do samochodu. Na samym końcu czeka nas przeprawa przez płynący strumyk, który w zależności od poziomu wody jest mniej lub bardziej wyschnięty. Po deszczu, udało się nam go pokonać bez mniejszych problemów.
Podsumowanie
Rycerzowa to niezwykle urokliwie miejsce w Beskidzie Żywieckim. Proponowana przez nas trasa nie jest wymagająca, dlatego na wędrówkę można wybrać się mając do dyspozycji tylko kilka godzin. Sami na szlak ruszyliśmy późnym popołudniem, około godziny 17:40. Także 3-4 godzinki w zupełności wystarczą. Mimo to, namawiamy Was, na dłuższy pobyt w okolicy Rycerzowej. Tak aby nacieszyć oko pięknymi widokami i zrelaksować się w otoczeniu natury.
Zapraszam Was także do innych artykułów, gdzie opisujemy wędrówki po Beskidzie Żywieckim. Polecamy wycieczkę na Krawców Wierch.
Do zobaczenia na szlaku!