Spis treścu
Dzisiaj przychodzimy do Was z propozycją wędrówki po Beskidzie Żywieckim. Zapraszamy Was na wycieczkę na Krawców Wierch.
Beskid Żywiecki
To największe, najwyższe i najbardziej zróżnicowane pasmo w Beskidach Zachodnich. Beskid Żywiecki rozciąga się bowiem wzdłuż polsko – słowackiej granicy od Kisuc i Śląska po Orawę, Gorce i Podhale. Jest to pasmo zróżnicowane pod względem ukształtowania powierzchni, krajobrazów i przyrody. Znacznie różni się także pod względem kulturowym i historycznym.
Jedną z głównych atrakcji Beskidu Żywieckiego jest teren Babiogórskiego Parku Narodowego, który należy do sieci rezerwatów biosfery UNESCO. Na uwagę zasługuje także Żywiecki Park Etnograficzny oraz zabytki włączone do małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Nasza dzisiejsza propozycja nie obejmuje najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego. Nie zabraknie jednak pięknych widoków. Ruszamy na Krawców Wierch (1084 m n.p.m.)!
Krawców Wierch
Widokowa trasa, klimatyczna bacówka i rozległa polana idealna na wypoczynek w otoczeniu gór – tak w skrócie opisałabym proponowaną przez nas trasę na Krawców Wierch (1084 m n.p.m.).
Krawców Wierch mapa
Trasa ma ok. 12 km w obie strony. Wchodzić i schodzić będziemy tym samym szlakiem.
Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Glinka. Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu znajdującym się naprzeciwko szkoły. W tym miejscu znajduję się także przystanek autobusowy.

Krawców Wierch szlaki
Ruszamy żółtym szlakiem, którym według oznaczeń będziemy wędrować przez 2 godziny. My ten dystans pokonujemy szybciej.
Początkowo trasa wiedzie między zabudowaniami drogą asfaltową. Podchodzimy na podnoszące tętno zbocze Kubiesówki. W tym miejscu warto się zatrzymać i obrócić. Za plecami bowiem, rozciągają się widoki na szczyty Beskidu Żywieckiego po których przebiega granica polsko – słowacka m.in. Wielką Rycerzową.
Dalej wędrujemy gruntową drogą nadal mijając zagrody osiedla. Po prawej towarzyszą nam widoki na Muńcuł, Rycerzową i fragment grzbietu granicznego. Po chwili wchodzimy w gęsty, świerkowy las. Trasa delikatnie pnie się do góry, ale nie jest to męczące podejście.
Po drodze, przy dobrej widoczności, po prawej stronie powinniście zobaczyć Małą Fatrę.

Bacówka na Krawcowym Wierchu
Pod szczytem Krawców Wierch położona jest hala Krawcula i schronisko PTTK, które od grudnia 1976 r.służy turystom. Jest to miejsce zdecydowanie bardziej spokojnie niż pobliska Hala Rysianka czy Hala Lipowska. W schronisku jest 35 miejsc noclegowych. Od Bacówki do szczytu dzieli Was 5 minut drogi. Szczyt Krawcowego Wierchu znajduje się bowiem nad bacówką, w lesie. Tam kończy się też żółty szlak.

Czas na legendę
Czy wiecie skąd wzięła się nazwa Hala Krawcula i Krawców Wierch?
Dawno, dawno temu w pobliskiej okolicy mieszkał znany na całej Żywiecczyźnie krawiec. Pewnego razu spotkał go lubiący się stroić, srogi i wymagający szlachcic z Żywca. Kiedy szlachcic zobaczył piękny kożuch krawca, zamarzył o posiadaniu takiego samego. Poprosił więc krawca o uszycie kożucha, jednocześnie grożąc mu ścięciem głowy w wypadku niezadowolenia z usługi. Uszyty kożuch bardzo spodobał się szlachcicowi, który jako właściciel wszystkich gór i lasów postanowił podarować krawcowi jedną z hal Beskidu Żywieckiego. Od tamtej pory krawiec wypasał na hali owce, a zimą w szałasie szył piękne kożuchy.

Krawców Wierch widoki
Nie wiem czy istnieje lepsza forma relaksu od wypoczynku na polanie z pięknymi widokami. W tym miejscu podziwiać możemy panoramy na Beskid Żywiecki, Beskid Śląski oraz Małą Fatrę na Słowacji.
Na horyzoncie widać będzie m. in. Wielką Raczę, szczyty Małej Fatry czy Rachowiec. Podziwiać można też główny grzbiet Beskidu Śląskiego z Ochodzitą, Baranią Górą i najwyższym Skrzycznem. Zobaczycie też pasmo Stożka Wielkiego, Wielkiej Czantorii oraz szczyty Beskidu Żywieckiego: Sucha Góra, Redykalny Wierch i Boraczy Wierch.
Podsumowanie
Wędrówka żółtym szlakiem na Krawców Wierch to idealna propozycja dla całej rodziny. Sami z niecierpliwością czekamy na cieplejsze dni. Spakujemy wtedy koc do plecaka i urządzimy sobie piknik na rozległej Hali Krawculi. Być można spotkamy się gdzieś na szlaku.
Jeżeli szukacie innych propozycji wędrówki w Beskidzie Żywieckim to polecamy trasę obejmującą popularną Halę Rysiankę, Halę. Lipowską i Halę Boraczą.
Do zobaczenia!
Świetny artykuł, uwielbiam czytać Waszego bloga!
Dziękuje 🙂
Super blog! Polecam
Dziękuje 🙂
Heya i’m for the first time here. I came across this board and I to find It truly helpful & it helped me out
much. I am hoping to give one thing again and aid others such as you aided me.
Visit my blog :: https://www.youtube.com/